Poznań

Informacje o Poznaniu

Dlaczego odbiór odpadów podrożał? Ile płaci się w Warszawie?

Niestety w tym roku mierzymy się w Polsce z ogromnymi wzrostami cen dosłownie wszystkiego. Dotyczy to również odbioru odpadów Wielkopolskie. Dlaczego i to podrożało? W jakiej części Polski płaci się za odbiór odpadów najwięcej, a w jakiej najmniej?  O tym wszystkim powiemy w artykule.

Dlaczego odbiór odpadów tak podrożał?
Dziś nie ma osoby, która nie poczułaby na własnej kieszeni wzrostu cen. O ile w zeszłych latach podwyżki dotyczyły poszczególnych branż, tak w tym roku inflacja dotknęła wszystkiego. Wielu ludzi zastanawia się, dlaczego nawet odbiór odpadów Wielkopolskie podrożał. Niby kilka złotych na osobę, ale gdy ma się wielodzietną rodzinę, jest to odczuwalne. Można by się wściekać, że nie dość, iż w sklepie musimy płacić nie tylko za jedzenie, ale tez opakowania, to jeszcze tracimy pieniądze na ich wywóz. Rzeczywiście wydaje się to niesprawiedliwe, jednak warto zaznaczyć, że bez odpowiedniego gospodarowania odpadami nasza planeta mogłaby sobie nie poradzić. Przez nieodpowiedzialność niektórych i niechęć do zapłacenia za odbiór i tak ledwo zipie. Dlaczego to tak podrożało? Między innymi przez podwyżki w zakresie energii. Koszty utylizacji są zdecydowanie wyższe. Kolejna kwestia to paliwo, a przecież odpady pokonują długą drogę, zanim trafią na wysypisko.odbiór oleju przepracowanego Wielkopolska

Gdzie płaci się najwięcej?  
Stawki opłat zmieniają się w zależności od rejonu Polski. Kwotę narzuca gmina. Teoretycznie, najwięcej do zapłacenia mamy w gminie Głowno, gdzie od osoby płaci się aż 38,39 złotych. Jednak jest to nieco skomplikowane. Na przykład w Warszawie płaci się nie od osoby a od lokalu mieszkalnego, co oznacza, że w zabudowie wielolokalowej płaci się 85 zł za mieszkanie, a za dom jednorodzinny aż 107 złotych. Co powiedzieć ma starsza osoba, która została sama w domu jednorodzinnym? Wiemy już, gdzie płaci się najwięcej, a gdzie najmniej? W Chełmie. Tu opłata wynosi jedynie 10,50 zł od osoby. Jednak prezydent miasta przyznaje, że miasto musi dopłacać do wywozu śmieci, więc można spodziewać się tam podwyżek w najbliższej przyszłości. Tanio jest także w Toruniu, ponieważ tu osoba w gospodarstwie w zabudowie wielorodzinnej płaci jedynie 14 złotych, a w zabudowie jednorodzinnej 15 zł.

Odbiór oleju przepracowanego i folii rolniczej – kolejne problemy   
Problemem stał się także odbiór oleju przepracowanego wielkopolska i folii rolniczej. Do niedawna rolnicy nie musieli się o to martwić. Odbiór odbywał się nawet za darmo. Dziś niestety coraz mniej firm zainteresowanych jest takimi odpadami. Rolnicy płacą duże sumy za ich odbiór.

, , ,

Comments are currently closed.