Klimat w Poznaniu
Tegoroczna zima, nie tylko w Poznaniu, ale w całej Polsce trzyma nas wyjątkowo długo i chyba wszyscy po woli mamy jej troszeczkę dość. Jednak jednoroczna anomalia nie stanowi jeszcze o zmianie klimatu. Nie wiem czy wiecie, ale miasto Poznań jest miejscem, gdzie suma rocznych opadów jest najmniejsza w całej Polsce!
Na podstawie 30-letnich badań, zakończonych w 2000 roku suma średnich opadów wynosi 634 mm. Najbardziej deszczowym miesiącem (zapewne ku zaskoczeniu wielu osób) jest lipiec. A suma średnich opadów wynosi w nim 76 mm. Jeśli chodzi o temperaturę Poznań jest wyjątkowo ciepłym miejscem (no może pomijając zimę w tym roku). Najniższa średnia temperatura jest w styczniu i wynosi zaledwie -1 st. C. Najwyższą średnią temperaturą charakteryzuje się oczywiście miesiąc lipiec, a temperatura ta wynosi nieco ponad 18 st. C. Najcieplejszymi miesiącami są miesiące letnie – czerwiec, lipiec i sierpień, gdzie temperatura często przekracza 30 st. C. Jeśli chodzi konkretnie o klimat jest to klimat umiarkowany przejściowy.
Na Poznań napływają masy powietrza polarnomorskiego, znad Oceanu Atlantyckiego, które mają największe znaczenie. Powietrze polarno – kontynentalne oraz zwrotnikowe ma niewielki wpływ na klimat miasta. Przeważające wiatry to te, z wiejące kierunku zachodniego. Ich prędkość mieści się w granicach od 2 do 10 m/s. Podsumowując – biorąc pod uwagę niewielką sumę opadów oraz wysokie temperatury Poznań jest idealnym miejscem nie tylko do mieszkania, ale także na wycieczki. Szczególnie atrakcyjny w miesiącach letnich. Tutejszy klimat stwarza świetne warunki do spacerów, rekreacji na świeżym powietrzu oraz zwiedzania ciekawych części miasta, o których napiszę w kolejnych postach.
Comments are currently closed.