Poznań

Informacje o Poznaniu

Poznań – ogólnie o…

Witajcie. Moim celem na niniejszym blogu będzie zaprezentowanie wszelkich ciekawostek, interesujących informacji o Poznaniu. Jak każdy doskonale wie, stolica wielkopolski położona jest nad Wartą, u ujścia rzeki Cybiny. Przez samo miasto wiedzie szereg kluczowych dróg (zbiega się 5 dróg krajowych oraz 4 wojewódzkie), oraz funkcjonuje lotnisko Ławica – które jest funkcjonuje jako Międzynarodowy port lotniczy – lotnisko w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija, widać kolejne inwestycje gołym okiem. Przez miasto przebiega również aż 8 linii kolejowych – jest to jeden z najruchliwszych i największych tego typu węzłów w Polsce. Najwięcej informacji o Poznaniu może oczywiście przeczytać tutaj.Powierzchnia miasta to 261,91 km kwadratowych. Poznań położony jest na obszarze mniej więcej kwadratu, ponieważ rozciągłość granicy zachód-wschód wynosi 24 km, natomiast rozciągłość granicy północ-południe to 23 km.

Co ciekawe Poznań jest piątym w Polsce miastem pod względem ilości mieszkańców, stolica wielkopolski liczy ponad pół miliona mieszkańców i jest miastem siódmym co do powierzchni w naszym wspaniałym kraju. W mieście znajdują się: liczne kina, opera, teatry, muzea, galerie sztuki, kilka orkiestr oraz zespoły folklorystyczne. Jedną z wizytówek Poznania są Międzynarodowe Targi Poznańskie, które istnieją od 1921 roku – i są jednym z najdłużej funkcjonujących organizatorów w Europie. Ciekawostką może być fakt, iż przy okazji uroczystości lokalnych używaną nazwą miasta jest: Stołeczne Miasto Poznań.

Jeżeli chodzi o komunikację – na tym polu Poznań wypada również całkiem nieźle, aktualnie w mieście znajduje się 16 linii tramwajowych oraz 52 linie autobusowe zwykłe, w tym dodatkowo 2 linie pośpieszne. Jeżeli chodzi o transport nocny, w Poznaniu nocą kursuje 21 linii autobusowych.

Sport to przede wszystkim Tor Regatowy Malta gdzie odbywają się co roku różnego rodzaju imprezy wioślarskie na skalę światową oraz europejską. Kolejną wizytówką jest międzynarodowy turniej tenisowy: Poznań Open odbywający się co roku na kortach Olimpii Poznań. Co roku jesienią na terenie Poznania odbywa się również bieg maratoński imienia Macieja Frankiewicza, w roku 2012 bieg zgromadził prawie 6 tysięcy uczestników.

Nie można również zapomnieć o najbardziej utytułowanej drużynie wielkopolski Poznańskim klubie piłkarskim: KKS Lech Poznań – który to 6 razy zdobywał już mistrzostwo Polski.

To tyle tytułem wstępu o Poznaniu, do następnego postu 🙂

Comments are currently closed.